wz

Co je to scrapbooking?

Scrapbooking
krok za krokem

Techniky, návody, postupy

Tipy a triky

Projekty

Diskuze

Zpět na hlavní stránku

Galerie scrapbookingu

Blahopřání - různá

Blahopřání podle kolekcí

Blahopřání vánoční

Blahopřání svatební

Blahopřání valentýnská

Blahopřání velikonoční

Blahopřání k miminku

Blahopřání k promoci

Svatební oznámení

Obálky na peníze

Visačky, jmenovky

Záložky do knihy

Notýsky, bloky, diáře

Obaly na CD/DVD

Minialba k dokončení

Stránky do alba 12x12"

Travel Journal

Art Journal

Project Life

Ostatní scrap-výrobky

Návštěvní kniha

Scrapbooking krok za krokem

1.krok - Výběr fotografií

Nejprve bychom si měli určit téma, které chceme na stránce prezentovat. Nejvděčnější jsou fotografie dětí, záběry z oslav narozenin, vánoc, svatby,fotografie z výletů, dovolených. Důležité je, abychom vybrali fotografie opravdu zajímavé, které spojuje nějaký námět. Velmi vhodné jsou fotografie vtipné, humorné. Na každém archu scrapbooku musí být fotografe, které patří do "stejné skupiny", to zanmená že mají jen jeden jediný námět.

2.krok - Podkladový materiál

Základem pro scrapbook je podkladový materiál. Mohou to být barevné kartony, papíry se vzorem nebo i hladké. Nejdůležitější je formát papíru, se kterým budete pracovat.
Používají se dva různé druhy formátů:
- ve světě se nejčastěji používá podkladový papír o rozměrech 30,5 x 30,5 cm (tj. 12x12 palců)
- dá se použít i klasický formát papíru A4

Formát 30,5x30,5 má tu
výhodu, že se na něj lépe umísťují fotografie, protože formát je větší než A4, vejde se něj více fotografií, máme více místa na popisky, poznámky nebo texty, papíry se vyrábějí s krásnými vzory a obrázky,
nevýhodou je, že takovýto papír v běžném papírnictví nekoupíme a navíc není nejlevnější.
Formát A4 je podle mě hlavně pro začátečníky výhodnější, protože si jej můžeme pořídit daleko levněji. Může být hladký, mramorovaný, na počítači si na něj můžeme vytisknout nějakou texturu, podkladový obrázek, může být zpestřený barvami, aťuž klasickými nebo ve spreji. Pokud bychom chtěli mezi klasický formát A4 vložit speciální papír pro scrapbook, můžeme ho ořezat na formát A4 (tj, 21x29,7 cm) a odstřižky můžeme použít k dekoraci např. jako borduru.

Ať už si vyberete jakýkoliv formát, jednobarevný nebo se vzorem, důležité je, aby ladil s fotkami, které na něj chcete umístit.

3.krok - Výběr fotografií a jejich rozmístění na stránce

Pokud jsme už zvolili téma, musíme se rozhodnout, kolik fotografií chceme na stránce mít. Jedna fotografie by měla být "hlavní", ostatní budou mít "doplňkovou" funkce.Podle toho musíme upravit jejich velikost tak, aby stránka byla přehledná. Krok č. 3 já sama považuji za nejtěžší, protože zároveň rozhodujeme o konečném vzhledu stránky. Můžeme použít třeba jen jednu fotografii větších rozměrů a zbytek stránky doplnit textem a různými dekoracemi. Ke zvýraznění hlavní fotografie je vhodné ji zarámovat. Pokud chcete zarámovat i ostatní fotografie, zvolíme u hlavní fotografie např. dvojitý rámeček. Upravené a zarámované fotografie rozložte na stránku podle vaší fantazie a ponechte také místo pro text, popis, doplňky.

Důležité je vybrat opravdu zajímavé fotografie a zjistit, jestli na nich není něco zbytečného, co můžeme ořezat.

4.krok - Doplňky

Ještě než začneme scrapbook vyrábět, měli bychom si také promyslet, jakými doplňky budeme stránku zdobit. Jako doplňky mohou sloužit různé bordury, mašličky, visačky, knoflíky, perličky, cvočky, samolepky, 3D motivy a mnoho dalších. Právě proto, že doplňků je nepřeberné množství, budu se jimi zabývat v rubrice Techniky, návody, postupy

Všechny doplňky by opět měly barevně ladit s podkladovým papírem a fotografiemi.

5.krok - Výroba a dokončení scrapbooku

Jesliže máme všechno promyšleno a připraveno, můžeme začít s výrobou stránky. Budeme hlavně lepit, případně připevňovat cvočky. Takže s chutí do toho, přeji Vám hodně příjemných zážitků a krásných výtvorů ! Pokud se s nimi budete chtít pochlubit, zašlete mi jejich fotografie na mail pokud možno v rozlišení VGA a já je na svých stránkách zveřejním pod vaším jménem nebo přezdívkou. Také budu ráda, když mi napíšete vaše nápady a zkušenosti a prostřednictvím mých stránek se s nimi podělíte s ostatními. Tak tedy hodně tvůrčích nápadů !