wz

Co je to scrapbooking?

Scrapbooking
krok za krokem

Techniky, návody, postupy

Tipy a triky

Projekty

Diskuze

Zpět na hlavní stránku

Galerie scrapbookingu

Blahopřání - různá

Blahopřání podle kolekcí

Blahopřání vánoční

Blahopřání svatební

Blahopřání valentýnská

Blahopřání velikonoční

Blahopřání k miminku

Blahopřání k promoci

Svatební oznámení

Obálky na peníze

Visačky, jmenovky

Záložky do knihy

Notýsky, bloky, diáře

Obaly na CD/DVD

Minialba k dokončení

Stránky do alba 12x12"

Travel Journal

Art Journal

Project Life

Ostatní scrap-výrobky

Návštěvní kniha

Tipy a triky

Software pro úpravu fotografií

Nejznámějším programem pro úpravu fotografií je Photoshop. Cenově dostupnější a pro naše potřeby dostačující je Zoner Photo Studio, který je včeštině a najdete ho na www.zoner.cz, kde si můžete nejnovější verzi stáhnout na vyzkoušení po dobu 60 dnů. Starší verze Zoner Media Explorer 5 si můžete dokonce zdarma stáhnout na www.stahuj.cz. Existují samozřejmě i další volně šiřitelní i placené programy, ale zkušenost s nimi nemám.


Polaroidové fotografie

Při výrobě scrapbooku raději polaroidové fotografie nepoužívejte. Obsahují totiž látky, které by mohly ostatní obrázky zničit. Můžete je ale naskenovat a pak z nich udělat klasickou fotografii.


Stříhání fotografií

Pokud máte možnost, stříhejte fotografie řezačkou, ta vám zaručí, že řez je naprosto rovný. Na odlišně zbarveném podkladu by se pak každá nerovnost projevila a zkazila by výsledný dojem. Pokud nemáme řezačku, můžeme fotografie ořezat kotoučovým nožem nebo modelářským nožíkem podle spciálního pravítka. Zajímavého efektu dosáhneme také tím, když okraje fotografií budou úmyslně nerovné. Opět můžeme použít modelářský nožík (bez pravítka) nebo speciální dekorativní nůžky. Nerovné okraje docílíme také otrháním.


Pojmy acid-free a lignin-free

Tyto pojmy jsou ve scrapbookingu velice důležité.

Acid-free znamená, že použitý materiál (papír, ozdoby, lepidlo) má pH7 nebo vyšší, tudíž není kyselý, protože kyselost způsobuje změnu barev fotografií a křehnutí papíru.

Lignin-free znamená, že materiál neobsahuje lignin, který v papíru znehodnocuje vlákna, papír pak na světle účinkem vzduchu a vlhkosti oxiduje a papír žloutne.

Pozor na společné skladování acid-free materiálu společně s novinami, tím bychom mohli rovněž acid-free marteriál znehodnotit. Recykolovaný papír není vhodný pro scrapbooking.